Porady dla Młodych


Młodzi do ołtarza idą powoli, dostojnie, w odpowiedniej odległości od prowadzącego ich księdza. Gdy Młodzi idą tuż za księdzem, zasłania on Parę Młodą w kadrze kamery, nie widać całej sukni Panny Młodej, i dzieci z obrączkami. Nie patrzcie w kamerę, zachowujecie się jakby mnie tam wogóle nie było ;)

 

Przysięga. Młodzi stoją zwróceni ku sobie, profilem do kamery. Jeśli będa zwróceni do księdza, kamera nie uchwyci twarzy Młodych. Młodzi głośno powtarzają, lub recytują z pamięci słowa przysięgi - gdyż nie zawsze mikrofon trzymany przez księdza jest dobrze ustawiony. Panna Młoda powinna sprawdzić czy welon nie zasłoni jej twarzy w czasie przysięgi.

 

Obrączki. Zakładanie obrączek powinno być wcześniej przećwiczone przed lustrem, tak aby nie zasłonić dłonią chwili zakładania obrączki. Gdy ciasno wchodzą, można posmarować delikatnie obrączkę od wewnątrz bezbarwnym kremem. Obrączkę trzymamy tuż przed palcem serdecznym w trakcie prośby o przyjęcie obrączki, dopiero po wypowiedzeniu prośby powoli nasuwamy obrączkę. Na czas obrączkowania bukiet trzeba przekazać świadkowej, lub pozostawić na klęczniku.

 

Po przysiędze, Młodzi na dyskretny znak kamerzysty pokazują złączone, lub zbliżone do siebie zaobrączkowane dłonie, i oczywiście usmiechają się. Mogą też odwrócić się do gości i pokazać zaobrączkowane dłonie.

Od ołtarza idziecie powoli, aby kamera mogła wykonać stabilne ujęcia, oraz zaadoptować się do warunków światła na zewnątrz kościoła.  Dobrze jest przećwiczyć w domu z krzesłami ustawianie się do wyjścia, aby Panna Młoda znalazła się po prawej stronie Pana Młodego. 

Po wyjściu z kościoła, jeśli jest konfetti zatrzymajcie się na chwilę w opadających platkach, wtedy fotograf i kamerzysta zrobią piękne ujęcia.  Do życzeń ustawiacie się na tle kościoła, czyli plecami do kościoła. W przypadku ślubów od października do kwietnia, poproście księdza aby na wasze wyjście i życzenia włączyć oświetlenie zewnętrzne kościoła.

 

Gdy pada deszcz na wyjście z kościoła, życzenia są na sali weselnej. Młodzi przed wyjściem z kościoła, zatrzymują się aby dać czas kamerzyście do przygotowania kamery do filmowania w deszczu. W porze zimowej kamerzysta przed wyjściem z kościoła, musi mieć chwilę aby ubrać kamerę w płaszcz ocieplający.

 

Aby uchwycić moment Waszego odjazdu z pod kościoła autem ślubnym, kierowca odjeżdża kilkanaście metrów, i zatrzymuje się po wykonanym ujęciu, aby operator mógł wyłączyć kamerę, zapakować sprzęt do samochodu, i dołączyć do orszaku weselnego. Auto z Młodymi może wjechać na teren sali weselnej, dopiero po przygotowaniu się operatora do filmowania.

 

Przywitanie chlebem i solą Rodzice celebrują w odpowiedniej odległości od wejścia sali weselnej. Kamera musi swobodnie poruszać się za plecami rodziców, na wprost Młodych. Przywitanie w samych drzwiach utrudnia filmowanie i fotografowanie. Gdy Mama pyta się co Młoda wybiera, orkiestra na chwilę przestaje grać, inaczej nie słychać słów.

 

Pierwszy taniec Młoda powinna przećwiczyć w ślubnych bucikach i sukni. Jeśli taniec jest dynamiczny, trzeba odpowiednio przygotować suknię ślubną i welon, lub pomysleć o sukni z odpinanym trenem. Suknie szerokie i długie z drutami, są kłopotliwe w tańcu. Jeśli jest możliwość Młodzi mogą razem przećwiczyć kroki na sali weselnej w obuwiu ślubnym, i w ubraniach imitujących ślubny strój.

 

Dziękujemy w imieniu całej obsługi za stolik przy którym możemy odpocząć :) Najlepiej gdy stolik umiejscowiony jest w mało widocznym miejscu, poza parkietem tanecznym. Stolik np. obok podestu dla zespołu psuje scenografię, szczególnie do pierwszego tańca.

Gesty: obrazu z kamery nie można retuszować, nie drapcie się po nosach nie oblizujcie, nie poprawiajcie ciągle okularów jeśli je nosicie, starajcie się opanować niepotrzebne gesty, bądźcie cały czas uśmiechnięci

 

Tort. Młodzi pilnują aby byli obecni na sali w odpowiednim miejscu w czasie wjazdu tortu. Mogą też sami przejąć wózek z tortem i wprowadzić go na salę. Najważniejsze osoby do częstowania tortem, rodzice, dziadkowie, chrześni, powinny być koniecznie przy torcie. Szukanie ich za stołami i częstowanie tortem nad talerzami z resztkami jedzenia nie wygląda apetycznie. Młodzi pierwszy kawałek tortu dają rodzicom. Następnym kawałkiem częstują się sami, a w tym czasie świadkowie podają tort gościom stojącym wokół tortu.

 

Ostatni Taniec Młodych do filmu wykonujemy po zbieraniu na wózek. Mlodzi mogą przygotować uklad choreograficzny. Ostatni taniec kończymy machaniem razem z gośćmi w kółeczku rękami na pożegnanie do kamery.

 

Uzgodnijcie repertuar muzyczny z zespołem lub DJem, tak aby pociągi, macarena, lambada, kaczuszki, last kethup, rudy się żeni, jesteś szalona, itp. były w czasie pracy kamerzysty, do godziny 1 w nocy. Jeżeli zespół ma bloki tematyczne z fajnymi tańcami, np. przebiera się za Elvisa Presleya, i część z nich jest po 1 w nocy, warto je nagrać, aby film był urozmaicony muzycznie. Wiąze się z tym niewielka dopłata do filmu np. 100 zł. za każdą dodatkową godzinę.

 

Biesiady. Piosenki biesiadne najlepiej wychodzą we wspólnej zabawie na parkiecie. Są ambitne zespoły które to potrafią. Filmowanie biesiad śpiewanych na siedząco przy stołach, jest mało efektywne gdyż widać brudne talerze z niedojedzonymi kotletami ;) i morze nakrętek po coli, pepsi itp. Filmowanie przy stole ma sens kiedy obsługa dba o serwis na stołach w porozumieniu liderem zespołu, oraz gdy napoje podawane są w dzbankach a nie w plastikowych butelkach.